Czy pompa ciepła jest przeznaczona tylko do nowego domu?

Czy pompa ciepła jest przeznaczona tylko do nowego domu?


Oczywiście, że wygodniej, taniej i prościej jest dobrać i zamontować pompę ciepła jeszcze na etapie budowania domu. Aczkolwiek nie jest to niemożliwe w już użytkowanych budynkach. Należy jednak wziąć pod uwagę parę istotnych kwestii, które poznasz w tym artykule.

Spis treści

Jak przygotować dom pod pompę ciepła?

Z pewnością, na początek proponujemy termomodernizacją budynku. Pozwoli to ograniczyć starty ciepła do minimum. Ocieplenie budynku, wymiana starych okien i nieszczelnych drzwi na nowe, izolacja dachów i stropodachów, a także wykonanie rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła. To wszystko pomoże obniżyć co najmniej dwukrotne zapotrzebowanie domu na ciepło, dzięki czemu szybciej zwróci się inwestycja w pompę ciepła, ponieważ będziesz mógł zainwestować w pompę ciepła o mniejszej mocy.

Kolejnym etapem jest wybór rodzaju pompy ciepła. Wyróżniamy rodzaje pomp ciepła takie jak: pompa ciepła powietrzna, gruntowa, wodna, powietrze-woda. W teorii do istniejącego domu jest możliwość zamontowania wszystkich rodzajów instalacji po stronie tzw. źródła dolnego. W rzeczywistości wybieramy te, które najmniej wpływają na deformacje terenu wokół domu i te, które nie zajmują dużo miejsca. Najczęściej kończy się na wyborze pompy ciepła powietrze albo powietrze-woda.

Pamiętaj, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie możesz sobie pozwolić na korzystanie z pompy ciepła jako głównego źródła grzewczego, możesz wykorzystać ją jako dogrzewanie domu i wody użytkowej w okresach przejściowych.

Montaż instalacji grzewczej w nowym domu pompa ciepła

Pompa ciepła, a …grzejniki

Aby nie było żadnych technicznych przeciwwskazań do współpracy grzejników z pompą ciepła, górne źródło grzewcze powinna stanowić wodna instalacja grzewcza. Natomiast nie jest to korzystne i efektywne rozwiązanie w połączeniu (z niskotemperaturowymi) pompami ciepła. Już wyjaśniamy dlaczego! Nowoczesne systemy grzewcze (pompy ciepła) są niskotemperaturowe i potrzebują niższej temperatury wody, która zasila instalację, niż te wysokotemperaturowe systemy (m.in. grzejniki).
Więc wyobraźmy sobie, że zasilamy grzejniki wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana, spowoduje to znaczne obniżenie ich wydajności. Można byłoby zwiększyć ich powierzchnie, aczkolwiek należałoby wtedy umieścić ich dwa razy, a czasami nawet trzy razy więcej. Chyba nikt z nas, nie chciałby na całej ścianie mieć przestrzeń wypełnioną grzejnikami, prawda?

Możemy już znaleźć na rynku wysokotemperaturowe pompy ciepła, które pozwalają na zasilanie instalacji aż do 65o. Jeśli myślisz o takiej opcji, skontaktuj się z firmą instalacyjną, która sprawdzi, czy Twoja inwestycja ma możliwość korzystania z wysokotemperaturowej pompy ciepła.
Chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiednią pompę ciepła.

Montaż pompa ciepła w domu

Dofinansowanie

Od 2018 r. właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie, jeżeli chcą wymienić przestarzałe kotły na nowocześniejsze źródła ciepła w ramach programu Czyste Powietrze +. Możesz dostać pieniądze na ocieplenie domu i wymianę pieca jeszcze przed rozpoczęciem prac (maksymalnie 79 tys. zł).

Sprawdź więcej szczegółów na temat programu Program Czyste Powietrze, znajdziesz w artykule „Program Czyste Powietrze – najnowsza wersja programu

Artykuły, które także mogą Cię zainteresować:

Powrót do poprzedniej strony