czy smog szkodzi panelom słonecznym - obrazek yróżniający

Czy smog szkodzi panelom słonecznym?


Smog jest uciążliwym zanieczyszczeniem powietrza o każdej porze roku, jednak w okresie jesienno-zimowym doskwiera najbardziej. Można go odczuć na własne oczy i we własnym oddechu. Powstaje w wyniku pomieszania się zanieczyszczeń pochodzących z naszej działalności i zjawisk atmosferycznych, głównie mgły. 

Analizując naszą okolicę, według codziennych raportów Gazety Krakowskiej o stanie zanieczyszczenia powietrza na terenie Krakowa aktualnie odnotowuje się jego umiarkowaną jakość. Jednak patrząc na całą małopolskę często zdarza się, że przekraczamy normy jakości powietrza. 

Wiemy, że smog jest niebezpieczny dla zdrowia. Co w przypadku fotowoltaiki? Czy smog szkodzi panelom słonecznym? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej.  

Zostań z nami do końca!

Jak działają panele słoneczne?

Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii. Panele słoneczne są częścią całej instalacji fotowoltaicznej. Odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną, która później wykorzystana jest do zasilania urządzeń w domu, w pracy lub w gospodarstwie rolnym. 

Panele słoneczne zbudowane są z ramy, na której oparta jest szklana szyba, zabezpieczająca ogniwa fotowoltaiczne przed uszkodzeniami. Ogniwa te są pokryte folią EVA, która w spodniej części chroniona jest powłoką folii poliestrowej oraz płytą. Dodatkowo na obudowie znajduje się puszka przyłączeniowa. 

Fotowoltaika Kraków to zbiór instalacji fotowoltaicznych z czterema typami paneli słonecznych:

  • panele monokrystaliczne;
  • panele polikrystaliczne;
  • panele amorficzne;
  • panele CIS i CIGS. 
Rodzeaje paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika a smog

Indyjscy badacze wykazali, że smog niestety obniża efektywność paneli słonecznych. Poprzez gęstą chmurę pyłów złożoną z zanieczyszczeń i niekorzystnych warunków pogodowych, w tym głównie mgły blokuje promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne. Pyły osadzają się na panelach, przez co obniżają ich efektywność nawet o 30%. 

Instalacje fotowoltaiczne znajdziemy także na pustyniach. Badania dowiodły, że piasek i kurz nie są tak uciążliwe jak smog, gdyż oprócz pyłów znajdują się w nim także substancje jonowe i węglowe, trudne do wyczyszczenia. 

Wpływ smogu na instalacje fotowoltaiczne w okolicach krakowa

Smog ogranicza uzysk energii przez panele energetyczne. Jednak warto zaznaczyć, że inwestycja w fotowoltaikę pozwala także na ograniczenie emisji pyłów do atmosfery, gdyż jest to ekologiczne i bezpieczne dla środowiska rozwiązanie. Dlatego liczba instalacji fotowoltaicznych w małopolsce bardzo się rozwinęła. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić.  Jest to jedno z działań, które pomaga w zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza, które na terenie Krakowa i małopolski jest stosunkowo duże. 

Fakt, że zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na panele słoneczne, przez co spada ich wydajność, nie wpływa na pozytywne decyzje o inwestycje w fotowoltaikę. Kraków i małopolska jest terenem doskonale nasłonecznionym. Dzięki temu obniżona efektywność paneli słonecznych przez smog w okresie jesienno-zimowym zostanie „odpracowana” w okresie wiosenno-letnim. 

Smog w Polsce 

Na koniec warto zaznaczyć, że Indie plasują się na 3 miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw. Polska znajduje się na 29 miejscu. Co oznacza, że polskim instalacjom fotowoltaicznym smog w znacznie mniejszym stopniu zagraża efektywności paneli słonecznych niż w Indiach i nadal warto inwestować w fotowoltaikę. 

Jeśli mieszkasz na terenie Krakowa i małopolski i jesteś zainteresowany fotowoltaiką, to zgłoś się do SKOMAT i dbaj o środowisko razem z nami!

Zadzwoń: 576-911-790 

Napisz: kontakt@skomat.pl

Powrót do poprzedniej strony