dofinansowania do fotowoltaiki 2022 - obrazek wyróżniający

Czy w 2022 będzie możliwość uzyskania dofinansowania fotowoltaiki?


W poprzednim artykule skupiliśmy się na możliwościach dofinansowania fotowoltaiki w 2021 roku. W Skomat padły już pytania, co czeka nas w przyszłym roku? Na jakie dofinansowania fotowoltaiki można liczyć w 2022 roku? 

Zostań z nami i dowiedz się, jakie czekają Cię możliwości!

Mój Prąd 4.0 – nowe edycja programu

W pierwszym kwartale 2022 roku ma ruszyć nowa edycja programu Mój Prąd 4.0. Nie znamy jeszcze kwoty dotacji. Jednakże niemal pewne jest to, iż nie osiągniemy więcej niż 3000 zł dofinansowania fotowoltaiki. Dotychczas było tak, że dotacje dotyczyły zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Teraz pod uwagę będą brane także ładowarki do aut elektrycznych, magazyny energii oraz systemy zarządzania energią. Dokładne warunki poznamy już wkrótce!

„Czyste Powietrze” w 2022 roku

W 2022 nadal będzie można korzystać z dotacji z programu „Czyste Powietrze” na fotowoltaikę. Z programu będą mogły skorzystać osoby fizyczne, jak również podmioty gospodarcze w zależności od poziomu dofinansowania. Zmiany, które wprowadzono 1 lipca 2021 roku, nadal będą obowiązywały w 2022 roku. Jednakże od 1 stycznia 2022 nie będą już brane pod uwagę wnioski z tytułu zakupu i montażu pieca węglowego. 

Przeczytaj aktualne warunki programu „Czyste Powietrze” -> LINK

dofinansowania do fotowoltaiki 2022
Realizacja Skomat Giebułtów 5,55 kWp

Ulga Inwestycyjna dla rolników w 2022 roku

W ramach ulgi inwestycyjnej będzie podobnie jak dotychczas. Będzie można odliczyć od podatku rolnego aż 25% kwoty instalacji. Będzie to możliwe dla osób, które odprowadzają podatek rolny, w tym właściciele gospodarstw, użytkownicy wieczyści gruntów, posiadacze samoistni, dzierżawcy gruntów należących do Skarbu Państwa lub jednostki terytorialnej.

Ulga termomodernizacyjna w 2022 roku

Nadal będzie można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej na podobnych zasadach jak w roku 2021. Będą mogły z niej skorzystać osoby fizyczne, właściciele lub współwłaściciele wykończonych budynków jednorodzinnych odprowadzających podatek liniowy według skali podatkowej. Maksymalna ilość odliczenia wynosi 53 tys. na jednego właściciela. 

Agroenergia w 2022 roku 

Program ten realizowany będzie do 2027 roku, przy czym podpisywanie umów będzie realizowane do 31.12.2025 roku. Część I programu, która kierowana jest dla rolników  chcących zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii. Nie można zaczynać realizacji inwestycji przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wnioski można składać już od 1 października 2021 roku.

dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 grafika 2
Realziacja SKOMAT Igołomnia 39,9 kWp

Kredyty z dopłatami WFOŚiGW

Bank Ochrony Środowiska współpracując z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje i udziela ekokredyty z dopłatami na inwestycje nieszkodliwe dla środowiska, w tym mikroinstalacje fotowoltaiczne. 

Oferują ciekawe warunki w tym:

  • finansowanie nawet do 90% inwestycji;
  • długi okres kredytowania, do 12 lat;
  • elastyczny okres kredytowania;
  • Preferencyjne oprocentowanie kredytu;
  • pomoc dedykowanego doradcy kredytowego. 

Podsumowując

Pomimo nowych przepisów, które mają zostać wprowadzone w 2022 roku dla posiadaczy nowych instalacji fotowoltaicznych w nowym roku, nadal będzie wiele możliwości pozyskania funduszy na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika nadal będzie opłacalna. Warto wspomnieć, że w przyszłym roku mogą pojawić się nowe projekty wspierające rozwój OZE, dlatego powyższa prezentacja możliwości nie jest uznana za zakończoną. 

Sprawdź ofertę SKOMAT! 

Więcej na temat Fotowoltaika dofinansowania.

Zobacz również:

Jak działa klimatyzacja?

Jak zarobić na fotowoltaice?

Powrót do poprzedniej strony