Fotowoltaika

Czy panele fotowoltaiczne są wydajne zimą?


Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię pochodzącą z promieni słonecznych na elektryczną, którą można wykorzystać w domowym gospodarstwie. Czy w Polsce, gdzie liczba słonecznych dni zimą znacząco spada, taka inwestycja w ogóle się opłaca? Co jeszcze wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych zimą?

Sprawność ogniw fotowoltaicznych zimą –  czy temperatura ma znaczenie?

Efektywność paneli słonecznych zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście dawka promieniowania słonecznego bezpośredniego, ale także rozproszonego, jaka dociera do powierzchni ogniw. Znaczący wpływ na proces produkcji energii ma jednak również temperatura otoczenia, która, jak wiadomo, zimą znacząco różni się od tej latem. Wbrew pozorom, w chłodne, ale słoneczne dni panują bardzo dobre warunki do wytwarzania energii elektrycznej. Producenci stale wprowadzają też funkcjonalne usprawnienia oraz tworzywa odporne na zmienną pogodę, mróz czy deszcz. Obecnie na rynku dostępne są modele odporne na spadki dochodzące nawet do -40 stopni.

Trwałość paneli fotowoltaicznych w trudnych warunkach

Czynniki wpływające na wydajność instalacji

Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie zależy również od odpowiedniego umiejscowienia, dlatego montażem zajmują się doświadczeni specjaliści. Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się na dachu, a optymalne ich ustawienie gwarantuje maksymalne możliwości produkcyjne. Dlatego panele najlepiej ułożyć od południowej strony, dzięki czemu dociera do nich największa ilość światła słonecznego. Nie bez znaczenia okazuje się także kąt nachylenia. Za najlepszą wartość dla Polski przyjmuje się 35-45 stopni. Takie ustawienie nie tylko poprawia zdolność do przyjmowania przez ogniwa światła, ale także umożliwia sprawne odprowadzanie śniegu. To z kolei znacznie wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych zimą. Przysłonięte czy zacienione moduły fotowoltaiczne nie będą działać prawidłowo. Nawet jeśli zdarzy się, że pewna ilość śniegu przysłoni część ogniw, w momencie, gdy pozostała powierzchnia zacznie się nagrzewać, resztki puchu powinny samoistnie się roztopić. W ostateczności można też delikatnie usunąć barierę samodzielnie, ale należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, tak, by nie zarysować powierzchni szyby.

Ile prądu wytwarzają panele fotowoltaiczne zimą?

Wydajność paneli słonecznych określa się w kilowatogodzinach/1 kilowat mocy zainstalowanej. W najbardziej słoneczne, letnie miesiące ilość wytwarzanej energii może osiągnąć nawet 180 kWh z 1 kWp, podczas gdy w lutym wartość ta spada do około 60 kWh z 1 kWp. Najmniej energii udaje się uzyskać w grudniu oraz styczniu, gdy skuteczność wynosi do 30 kWh z 1 kWp.

Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnym czynniku, jaki znacząco wpływa na opłacalność inwestycji w panele słoneczne. Największe znaczenie ma ogólny, całoroczny bilans energetyczny. Pamiętajmy, że w bardzo pochmurne dni braki energii pobierane są z sieci, natomiast w te najbardziej słoneczne nadmiar energii jest do niej przesyłany. Fotowoltaika w zimie wciąż się więc opłaca – według obecnych regulacji istnieje możliwość odebrania w zimie tych nadwyżek w postaci upustu na energię od dostawcy w proporcjach 1:0,7 lub 1:0,8. Oznacza to spore oszczędności oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju przez cały rok.

Zobacz również

Panele fotowoltaiczne Kraków

Fotowoltaika w Tarnowie

Jak można zarobić na fotowoltaice?

Powrót do poprzedniej strony