Ile zużywa dom jedonrodzinny

Ile energii zużywa dom energooszczędny? Czy rzeczywiście warto w niego inwestować?


Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa przełożył się na wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwalają ograniczyć stopień zużycia mediów. Oczywiście poza środowiskowymi motywacjami, dla wielu osób ważne jest także zmniejszenie kosztów utrzymania domu czy mieszkania.

Dlatego coraz większą popularność zdobywają budynki postawione w technologii pozwalającej ograniczyć korzystanie z energii elektrycznej. Czy dom energooszczędny oszczędza prąd? Jak wypada porównanie domu energooszczędnego i domu standardowego? Czy rachunki za prąd w domu energooszczędnym rzeczywiście są niższe?

Spis treści

Porównanie domu energooszczędnego i domu standardowego

Na początku warto zrozumieć, czym różnią się te dwa typy obiektów. Są one odmienne na wielu płaszczyznach. Już nawet sam kształt budynku pozwala zauważyć różnice. Oczywiście istotne są też zastosowane technologie np. izolacyjne.

Zaczynając porównanie domu energooszczędnego i domu standardowego, należy zauważyć, że te pierwsze mają prostą budowę. Chodzi o to, aby miały one jak najmniej załamań, wykuszy, jaskółek czy balkonów, co ułatwia możliwość ogrzania pomieszczeń i ogranicza straty ciepła. Załamania linii architektonicznej stwarzają bowiem konieczność powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc stanowiących przerwy w obudowie warstwy cieplnej, które tworzą łączniki wykonane z innego materiału.

Prowadzi to do złamania jednolitego oporu termicznego i powstawania stref, które przyczyniają się do strat nagrzanego powietrza. Prosta bryła redukuje ilość takich miejsc, znacznie zwiększając skuteczność izolacyjną obiektu. A to głównie od niej zależy to, ile energii zużywa dom energetyczny w sezonie grzewczym i tym samym, jakie płaci się rachunki za prąd w domu energooszczędnym. Kolejnym ważnym aspektem jest rozsądny rozkład pomieszczeń. Te strefy, w których przebywa się najczęściej, powinny znajdować się od strony południowej, tak, by wnętrze mogło ogrzewać się również od promieni słonecznych. W domach pasywnych, czyli maksymalnie energooszczędnych, stosuje się nawet przeszkloną elewację, by móc w największym stopniu wykorzystywać energię ze słońca. Takie zaprojektowanie obiektu również decyduje o tym, czy dom energooszczędny oszczędza prąd.

Niezwykle istotna jest skuteczność izolacji termicznej. Porównanie domu energooszczędnego i domu standardowego to przede wszystkim analiza parametrów przenikania ciepła. Nieważny jest zastosowany materiał, a jego skuteczność. Po prostu w przypadku niektórych izolatorów wystarczy cieńsza warstwa, a przy zastosowaniu innych niezbędne jest stworzenie grubszej bariery. Chodzi o to, by osiągnąć efektywność na poziomie przenikania ciepła o wartości mniejszej niż  0,2 W/(m2·K). Zastosowanie takich rozwiązań sprawia, że rachunki za prąd w domu energooszczędnym są o wiele mniejsze od tych, jakie muszą płacić mieszkańcy standardowych obiektów.

Fotowoltaika na dachu budynku realizacja 46 kWp

Ile energii zużywa dom energooszczędny?

Podstawowym założeniem tego typu budynków jest ograniczenie konieczności zużycia mediów na ogrzewanie budynków. Właśnie dlatego stosuje się zarówno wysoce efektywne warstwy izolacji termicznej, jak i wznosi się proste konstrukcje pozwalające zmniejszyć utraty ciepła z wnętrza i napływ chłodu z dworu. Inwestor może poprzestać na zastosowaniu takich rozwiązań, co już znacznie ograniczy jego rachunki za prąd w domu energooszczędnym.

Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilenia systemu grzewczego (z wykorzystaniem gazu ziemnego) oraz wentylacji w tradycyjnym budownictwie o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 79 kWh/(m2-rok). W przybliżeniu oznacza to, że koszt zużycia na samo zapewnienie ciepła w obiekcie wyniesie ok. 3100 zł rocznie. Jak wypada na tym polu porównanie domu energooszczędnego i domu standardowego? Zdecydowanie na korzyść tego pierwszego.

W budynku, w którym stosuje się opisane powyżej rozwiązania roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do zasilenia urządzeń grzewczych i wentylacyjnych (przy tej samej powierzchni) spada do poziomu 40 kWh/(m2-rok), co stanowi wartość niemal połowę mniejszą. Co to oznacza? Tyle że rachunki za prąd w domu energooszczędnym są również zredukowane o prawie 50%. Właścicielowi przyjedzie ponieść roczne wydatki w wysokości ok. 1560 zł. To stanowi dużą oszczędność.

Czy dom energooszczędny oszczędza prąd?

Udowodniliśmy już, że same rozwiązania konstrukcyjne i odpowiednia izolacja są w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd potrzebny do ogrzania pomieszczeń o blisko połowę. Należy jednak pamiętać, że poprzestając w projekcie obiektu jedynie na tych energooszczędnych rozwiązaniach, nie zredukujemy stopnia zużycia energii niezbędnej do normalnego funkcjonowania, na które składa się korzystanie z lodówki, komputera, telewizora, mikrofalówki, oświetlenia itp.

Dlatego na pytanie, czy dom energooszczędny oszczędza prąd, należy odpowiedzieć, że tak, ale może to się dziać na różnych poziomach. Osoby najbardziej wymagające powinny pomyśleć o dodatkowej instalacji paneli fotowoltaicznych. Są to urządzenia wyposażone w specjalne ogniwa skupiające fotony zawarte w promieniach słonecznych, które następnie są zamieniane przez falownik w energię elektryczną zmienną, czyli dokładnie taki sam prąd, jaki dostarcza elektrownia. Można nim zasilać komputer, lodówkę, oświetlenie i wszystkie inne sprzęty znajdujące się we wnętrzach.

Obecnie dostępne systemy z bankami energii są na tyle wydajne, że potrafią zapewnić samowystarczalność gospodarstwu domowemu (przeciętnej czteroosobowej rodzinie) niemal przez cały rok. Czasami może się pojawić konieczność poboru energii z sieci w zimie, tutaj możemy wspomóż się prosumenckim systemem magazynowania energii. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zatem na maksymalne ograniczenie zużycia prądu czerpanego z elektrowni. Co w połączeniu z rozwiązaniami konstrukcyjnymi energooszczędnego domu daje nam maksymalną energooszczędność.

Jak wyglądają rachunki za prąd w domu energooszczędnym z fotowolatiką?

Są one ograniczone do minimum. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych nie oznacza, że nie zapłaci się zakładowi ani złotówki, nawet przy założeniu, że w ogóle nie będzie potrzebne czerpanie energii z elektrowni. Rachunki za prąd będą uwzględniały opłaty stałe, czyli:

  • handlową (obsługa klienta),
  • stawkę sieciową (za podpięcie do sieci dystrybucji)
  • abonamentową (za prowadzenie odczytów wskazań licznika).

Każda z nich wynosi zaledwie kilka złotych, w sumie nie powinny przekraczać kwoty 25 zł/miesiąc. W praktyce oznacza to, że rachunek za prąd w domu energooszczędnym z fotowoltaiką może zostać zmniejszony nawet o 83%. Szacunki te uwzględniają jednak normalne zużycie. Należy mieć na uwadze, że w sezonie grzewczym, kiedy liczba słonecznych dni jest mniejsza (słabsza efektywność paneli) i wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną do zasilenia urządzeń grzewczych, systemy solarne mogą go nie pokryć i konieczne będzie posiłkowanie się prądem z elektrowni. Jednak mimo tego zużycie będzie minimalne w porównaniu do domu standardowego, w którym nie ma zainstalowanej fotowoltaiki.

Zobacz również:

Powrót do poprzedniej strony