Panele fotowoltaiczne w Krakowie i w Polsce Południowej

Panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania urządzeń domowych. Panele tego rodzaju składają się z ramy, na której opiera się szklana szyba, zabezpieczająca ogniwa fotowoltaiczne przed uszkodzeniami. Ogniwa laminowane są folią EVA, a od spodu ochrania je powłoka folii poliestrowej oraz płyta. Dodatkowo na obudowie umieszczona jest puszka przyłączeniowa. Warto pamiętać, że w kwestii takiej jak panele fotowoltaiczne Kraków jest idealnym miejscem, gdzie można znaleźć firmę oferującą innowacyjne produkty.

Typy paneli fotowoltaicznych

 
Panele monokrystaliczne

– charakteryzują się ciemną jednorodną barwą.

 

Wytwarzane zostają w wyniku krystalizacji stopionego krzemu, najczęściej odbywa się to metodą Czochralskiego. Dzięki tej metodzie otrzymuje się materiał o znikomej ilości defektów. Metoda Czochralskiego wytwarza bloki krzemowe o wysokiej czystości, jednakże minusem jej jest wymagany proces cięcia bloków na plastry o szerokości ok. 0.3 – 0,3 mm. Jest to niekorzystny wymóg, powoduje on utratę połowę bloku. Do standardowych cech paneli fotowoltaicznych, bazujących na krzemie monokrystalicznym, można zaliczyć

• wysoką sprawność konwersji fotowoltaicznej, która waha się w granicach 15-18%, w produkcji komercyjnej, oraz nawet 25% w laboratoriach,

• zmniejszający się koszt technologii wytwarzania ogniwa dzięki możliwości masowego krystalizowania krzemu.

Wykonywane są z pojedynczego kryształu krzemu, pociętego na małe części. Panele tego typu wyróżniają się ciemnym kolorem i długą żywotnością, a moc pojedynczego elementu waha się od 150 do 180 W. Minusem może okazać się wysoka cena ogniw monokrystalicznych. Jeśli potrzebne będą sprawdzone panele monokrystaliczne Kraków jest odpowiednim miejscem, by znaleźć właściwe rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne Kraków i Małopolska
Ogniwa fotowoltaiczne

Panele polikrystaliczne

– charakteryzują się ciemnogranatowym, nieregularnym kolorem oraz niejednorodną strukturą krzemu.

Ogniwa polikrystaliczne powstają w wyniku procesu odlewu krzemu prostopadłościennej formie. Odlane bloki w wyniku obróbki termicznej krystalizują się do ziaren o średnicy od kilku mm do kilku cm. Granica powstałych ziaren stanowi znaczący defekt procesu, wpływa on na pogorszenie sprawności ogniwa. Do klasycznych cech ogniw fotowoltaicznych bazujących na technologii krzemu polikrystalicznego można zaliczyć:

• niższą jakość stosowanego materiału w stosunku do ogniw monokrystalicznych,

• sprawność konwersji fotowoltaicznej w wahającą się w granicach 13-16% dla produkcji komercyjnej, zaś w laboratoriach około 20%,

• niższe koszty wytwarzania i możliwość zastosowanie efektywniejszych technologii produkcji ogniw.

Panele polikrystaliczne są najbardziej popularnymi oraz najtańszymi rodzajami paneli PV, stąd nic dziwnego, że
cieszą się największą popularnością w Polsce. Zbudowane są z polikrystalicznego kryształu krzemu. Charakteryzują się niebieską barwą, nieco niższą sprawnością w porównaniu do ogniw monokrystalicznych, ale są też niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne i łatwe w eksploatacji. Warto pamiętać, że w kwestii takiej jak panele polikrystaliczne Kraków jest dobrym punktem, aby sprawdzić możliwości tej technologii.

Panele amorficzne

– charakteryzują się całkiem inną strukturą od paneli polikrystalicznych i monokrystalicznych.

Panele amorficzne (a-Si) pozyskiwane z krzemu amorficznego, który ma korzystniejsze właściwości absorpcyjne od krzemu krystalicznego – wystarczy warstwa grubości 100µm do wykonania ogniwa oraz brak strat materiałowych, spowodowanych przycinaniem, co w dużym stopniu obniża koszty produkcji. Cienka warstwa krzemu pozwala nanosić je na np. szkło bądź elementy giętkie.

Posiadają stosunkowo niską sprawność w granicach 6 – 12%.

​​Panele amorficzne są uważane za “przyszłość ” fotowoltaiki.
Podsumowując, panel amorficzny ma mniejszy rozmiar oraz bordowy kolor. Ogniwa tego rodzaju najczęściej stanowią dodatkowe uzupełnienie wspomagania większego systemu energetycznego, ponieważ ich wydajność waha się na poziomie 6-10%. Ogromną zaletą paneli amorficznych jest niska cena, ale ostateczny koszt całej instalacji zależy przede wszystkim od rozmiaru systemu i specyfiki dachu. Jeśli niezbędne okażą się ekonomiczne panele amorficzne Kraków jest miejscem, w którym uda Ci się znaleźć odpowiednie produkty.

Panele fotowoltaiczne typu amorficznego
Panele CIS

Panele CIS i CIGS:

– jedna z najnowocześniejszych  technologi.

Panele CIS tworzone są na poprzez powłokę krzemową o grubości 2 mikrometrów. Daje to ogromne oszczędności materiałowe. Panele te charakteryzują się wysoką wydajnością w warunkach słabego (promieniowania rozproszonego) i dobrego oświetlenia dzięki czemu są najbardziej skuteczną technologią fotowoltaiczną cienkowarstwową. 

Obecnie ich sprawność sięga 10%.

Czytaj więcej
Ogniwa fotowoltaiczne to krzemowe płytki półprzewodnikowe. W ich wnętrzu mieści się pole elektromagnetyczne. Pod wpływem działania promieni słonecznych z półprzewodników zaczynają wytrącać się elektrony, tworząc pary nośników o przeciwnych ładunkach i tym samym na ogniwach pojawia się napięcie elektryczne. W trakcie działania, pojedyncze ogniwo wytwarza napięcie 0,5 V. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, ogniwa działają nawet w pochmurne dni, gdy przez chmury przedostają się promienie rozproszone. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ogniw, ale niezależnie od wyboru, warto pamiętać, że jeśli potrzebne są niezawodne ogniwa fotowoltaiczne Kraków okaże się idealnym miastem, żeby zakupić najlepszą aparaturę.