Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?


Upalne lato nadal przed nami. Zmiany klimatu dają się odczuć. Klimatolodzy zapowiadają, że wysokie temperatury będą w Polsce codziennością. Nic dziwnego, że szukamy rozwiązań na ochłodzenie powietrza w domach, biurach czy restauracjach. Jeśli wiatraki już nam nie wystarczą, zaczynamy myśleć o klimatyzacji, dlatego w tym artykule chcielibyśmy Ci przybliżyć odpowiedź na pytanie – jak działa klimatyzacja? Czytaj dalej!

Spis treści

  1. Jak działa klimatyzacja?
  2. Plusy i minusy posiadania klimatyzacji
  3. Podsumowanie

1. Jak działa klimatyzacja?

Stosunkowo nie jest to trudny schemat działania. Polega on na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym. Jeśli wiesz, jak działa domowa lodówka, to tym bardziej szybko zrozumiesz funkcjonowanie klimatyzacji.

Budowa:

jednostka zewnętrzna – przypomina pudełko z wentylatorem w środku. Umieszcza się zazwyczaj w tylnej części budynku na zewnątrz bądź na dachach.

Sercem układu chłodniczego jest sprężarka, która ma dwie strony: ssącą i tłoczną. Strona ssąca zasysa gaz o niskim ciśnieniu, który następnie spręża, podnosi ciśnienie i temperaturę od 60 do 100 oC. Gorąca para trafia do skraplacza, w którym następuje ochłodzenie i skraplanie. Ciecz, która powstała w wyniku skraplania przepływa do zaworu rozprężnego.

jednostka wewnętrzna – urządzenie montowane wewnątrz budynku.

Gdy w pomieszczeniu, w którym umieściliśmy klimatyzację, temperatura powietrza wzrasta, termostat powiadamia płytkę drukowaną, która włącza silnik dmuchawy. Ciepłe powietrze jest pobierane przez otwory wentylacyjne, dociera do czynnika chłodzącego i traci temperaturę. Zawór rozprężony zmniejsza ciśnienie, czynnik chłodzący zamienia się ze stanu ciekłego w gazowy i przepływa przez zimne cewki wężownicy, a następnie trafia znowu do kompresora (sprężarki) i cykl w jednostce zewnętrznej rozpoczyna się na nowo.
Klimatyzacja działa w obiegu zamkniętym.

Schemat działania klimatyzacji

2. Plusy i minusy posiadania klimatyzacji

Do plusów zdecydowanie możemy zaliczyć:

  • Wybór temperatury w pomieszczeniu,
  • W zimie można dogrzewać pomieszczenie, w lecie chłodzić,
  • Filtry wmontowane w klimatyzatorze poprawiają jakość powietrza,
  • Eliminuje wilgoć,
  • Zapewnia stałą cyrkulację powietrza.

Minusy:

  • Kłopotliwy montaż, jeśli Twój dom już jest wykończony. Montaż wiąże się wtedy z kłuciem ścian, aby umieścić wszystkie rurki. Natomiast jeśli jesteś w trakcie projektowania, czy też budowania domu, montaż instalacji będzie o wiele łatwiejszy.
  • Wyższe ceny energii. Chyba że zdecydujesz się na prąd z fotowoltaiki.
  • Konieczny coroczny serwis, aby oddychać dobrej jakości powietrzem.

3. Podsumowanie

Jeśli czujesz, że wysokie temperatury nie sprzyjają Tobie, pomyśl o zakupie i montażu klimatyzacji. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną możesz chłodzić się energią ze słońca! Dodatkowo poprawnie użytkowany klimatyzator może mieć zdrowotny wpływ poprzez eliminację rozwoju drobnoustrojów w powietrzu.

Dowiedz się również!

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?

Moje ciepło 2022 – Dofinansowanie pompy ciepła

Pompa ciepła – Czym jest i jak działa?

Czy ogrzewanie domu klimatyzacją jest opłacalne?

Powrót do poprzedniej strony