Jak działa magazyn energii? 5 korzyści z jego posiadania.

Jak działa magazyn energii? 5 korzyści z jego posiadania


Energiczny rozwój odnawialnych źródeł energii często skutkuje większym wytwarzaniem energii elektrycznej niż aktualnym rzeczywistym popytem na nią. Przyczyną tego zjawiska jest uzależnienie wytwarzania prądu od warunków pogodowych oraz pory dnia. Jak wszyscy wiemy, w słoneczne dni kiedy produkcja energii jest na najwyższym poziomie, najwięcej korzystamy z energii zazwyczaj dopiero w porze wieczornej. Za to w zimne ciemne dni, więcej czasu spędzamy w domu, co wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej. Dlatego magazynowanie energii jest istotne w komfortowym korzystaniu z wyprodukowanej energii.

Spis treści

  1. Czym jest magazyn energii
  2. Jak działa magazyn energii z fotowoltaiką
  3. Rodzaje akumulatorów
  4. Korzyści z posiadania magazynów energii
  5. Rodzaje magazynów energii

1. Czym jest magazyn energii

Ustawa Prawo Energetyczne wyjaśnia magazyn energii elektrycznej jako „instalację umożliwiającą magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej”.

Magazyn energii jest to urządzenie (lub zespół urządzeń), który umożliwia przechowywanie prądu w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała więcej, niż osiągnęło zużycie. Możemy zatem ten prąd wykorzystać w późniejszym czasie.

2. Jak działa magazyn energii z fotowoltaiką

W ciągu dnia panele fotowoltaiczne podłączone są do magazynu energii i gromadzi się tam nadwyżka energii, której nie musisz zwracać do sieci energetycznej, a możesz wykorzystać na późniejsze potrzeby własne. Energia zostanie oddana do sieci w przypadku, gdy nawet magazyn energii będzie już zapełniony. Tak samo jest w przypadku, kiedy Twój magazyn energii zostanie wyczerpany, a panele fotowoltaiczne w tym czasie nie będą produkowały energii, system zostanie przełączony na pobieranie energii z sieci energetycznej. Tak czy inaczej, magazyn energii zapewnia Ci większą niezależność i mniejsze uzależnienie od warunków pogodowych.

W ogólnym skrócie działanie takiego magazynu energii możemy porównać do działania powerbanku, czyli gromadzimy energię w akumulatorze i zostaje ona przetworzona w sposób elektrochemiczny.

Fotowoltaika i magazyn energii

3. Rodzaje akumulatorów

Najbardziej znanym i wykorzystywanym są akumulatory litowo-jonowe (takie baterie używane są także w samochodach elektrycznych czy telefonach). Cechują się dużą gęstością przechowywania energii oraz długowiecznością. Niestety są droższe niż np. akumulatory kwasowo-ołowiowe.

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najtańszym rozwiązaniem. Są to tradycyjne akumulatory, które przede wszystkim wykorzystywane są przy nagłych przerwach w dostawie prądu. Ma to związek z tym, że akumulatory kwasowo-ołowiowe mają ograniczone działanie w zastosowaniach cyklicznych, które jest przydatne w fotowoltaice. Sprawdzają się, kiedy nie dochodzi do ich całkowitego rozładowania, albo gdy działają jako pomoc w dostarczaniu prądu, a nie jako długotrwałe zasilanie, tylko i wyłącznie z akumulatora.

Akumulatory żelowe są inną odmianą akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Kwas siarkowy (elektrolit) w tym urządzeniu przyjmuje postać żelu. Aby zagwarantować długą żywotność tych akumulatorów, zaleca się zapewniać ich rozładowywanie jedynie do 50%. Akumulatory żelowe charakteryzują się wysoką sprawnością ładowania oraz zapewniają pełny powrót ze stanu głębokiego rozładowania.
Akumulatory AGM (ang. Absorbed Glass Mat). W przypadku tych akumulatorów mata z włókna szklanego jest nasączona elektrolitem. Jest to bezpieczna konstrukcja, ponieważ jest wyeliminowana opcja wycieku elektrolitu z uszkodzonych mechanicznie akumulatorów. Są odporne na wstrząsy, można je umieścić w każdej pozycji. Są urządzeniami bezobsługowymi, tzn. nie ma potrzeby sprawdzania poziomu elektrolitu.

Akumulatory AGM posiadają wysoką gęstość gromadzonej energii. Niestety, do ich największych wad możemy zaliczyć krótki okres eksploatacji oraz najmniejszą ilość cykli ładowań.

4. Korzyści z posiadania magazynów energii

  • Niezależność energetyczna
    Do ogromnych zalet magazynów energii możemy zaliczyć zapewnienie energii w przypadku np. awarii sieci energetycznej czy innego powodu, który powoduje przerwę w dostawie prądu. Dom wtedy zasilany jest zgromadzoną wcześniej energią, która przechowuje się w magazynie energii.
  • Oszczędność i gwarancja ceny
    Możesz korzystać z nadwyżki prądu, jaki sam sobie wyprodukowałeś, zamiast sprzedać energię po niekorzystnej cenie.
  • Mniejsze uzależnienie od warunków pogodowych.
    W momencie, gdy odnawialne źródła energii nie są w stanie wyprodukować prądu, możesz użytkować zmagazynowaną energię.
  • Wykorzystujesz maksymalnie energię, którą wyprodukowały Twoje panele.
    Jeśli zazwyczaj przebywasz w domu w wieczornych godzinach kiedy panele nie produkują energii, to urządzenie pozwala Ci w pełni korzystać z możliwości wyprodukowanej energii przez fotowoltaikę.
  • Dbasz o środowisko.
    Korzystasz z energii, którą magazynujesz, nie musząc użytkować prądu z sieci, który jest najczęściej tworzony przy pomocy spalania paliw kopalnych.

Magazyn energii

5. Rodzaje magazynów energii

Magazyny energii dzielimy na

  • elektryczne (kondensator),
  • termiczne (np. magazyn gorącej wody),
  • chemiczne (ogniwa paliwowe)
  • elektrochemiczne (np. akumulatory),
  • mechaniczne (np. elektrownia szczytowo-pompowa).

Podsumowanie

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy magazyn energii jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, skontaktuj się z nami! Chętnie wysłuchamy Twoich wątpliwości, odpowiemy na pytania i doradzimy Ci przy podejmowaniu decyzji. Jesteśmy tu, żeby Ci pomóc!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Oszczędzanie energii – Fakty i mity

Mój Prąd 4.0 – nowa edycja programu 2022

Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na panele słoneczne?

Powrót do poprzedniej strony