Montaż paneli fotowoltaicznych w Krakowie

Jak zacząć proces inwestycyjny w instalacje fotowoltaiczną? Jakie warunki muszą być spełnione przez inwestora, co wpływa na możliwość instalacyjne? Jakie wymiary ma instalacja? Ile trwa sam montaż instalacji fotowoltaicznej? Jak zgłosić instalacje do operatora sieci?

Te i wiele innych pytań kierowane są do nas przez przyszłych prosumentów. 

W poniższym tekście postaramy się przedstawić Państwo poszczególne etapy procesu inwestycyjnego.

Konstrukcja montażowa na dach spadzistym dla pokrycia w postaci dachówki ceramicznej

Etapy procesu inwestycyjnego:

Wstępny kontakt z instalatorem – pozwala na ustalenie terminu oględzin które będą podstawą do zaprojektowania dekowanej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na etapie wstępnego kontaktu, warto przedstawić instalatorowi informacje takie jak: ilość rocznego zużycie energii elektrycznej, wielkość i ukierunkowanie dachu co do południe, budowę dachu oraz jego pokrycie w przypadku instalacji usadowionej na dachu budynku. W przypadku instalacji posadowionej na gruncie pomocna będzie wielkość działki.

Etap ten także pozwala uzyskać wstępną wycenę mikroinstalacji która jest darmowa

Instalacje posadowione na dachu – najbardziej korzystne są połacie południowe o nachyleniu 20 – 40 stopni. Same panele fotowoltaiczne charakteryzują się wymiarami ok 1 m x 1,7 m, powoduje to wymóg ok 1,8 m2 powierzchni dachu na jeden panel (w zależności od technologi 250 Wp – 330 Wp). Dodatkowo elementy takie jak, jaskółki wykusze, okna dachowe itp znacząco zmniejszają powierzchnie użytkową dachu.

Instalacje posadowione na gruncie – pozwalają na większe pole manewru oraz optymalną geometrie samej instalacji. Jednakże wiążą się ze stratą przestrzeni.

Wizja lokalna (oględziny) – pozwala na dokładne zmierzenie przestrzeni pod panele fotowoltaiczne oraz określenie możliwości pod układ elektryczny mikroinstalacji. Instalator zbierze od Państwa wszystkie niezbędne informacje pozwalające na stworzenie dedykowanego projektu instalacji. Dodatkowo instalator odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Przesłanie oferty możliwych instalacji – instalator prześle do Państwa ofertę która będzie zawierała specyfikacje techniczną mikroinstalacji, kosztorys wszystkich etapów inwestycji oraz określi możliwy termin montażu. Przesłana oferta będzie specjalnie dobrana do Państwa wymagań oraz możliwości. Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga dedykowanego projektu. Dodatkowo, jeżeli będzie taka potrzeba, instalator przygotuje wniosek o dofinansowanie mikroinstalacji.

W przypadku akceptacji oferty następuje podpisanie umowy na dostarczenie i montaż mikroinstalacji. Podpisane umowa zabezpiecza obie strony na terminowe wykonanie mikroinstalacji.

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej – trwa do kilku dni.  Jego czas zależny od wielkości instalacji, posadowienia paneli i możliwości instalacji inwertera.Jego podsumowaniem jest przekazanie protokołu odbioru oraz dokumentacji powykonawczej.

Sam montaż można podzielić na kilka etapów: umiejscowienie stelaży paneli fotowoltaicznych na dachu, przygotowanie trasy kablowej, ułożenie paneli fotowoltaicznych, połączenie paneli w łańcuchy tzw. stringi, montaż i połączenie falownika w miejscu jak najbardziej bliskim rozdzielnicy domowej. Końcowymi etapami są konfiguracja falownika, pomiary elektryczne oraz przekazanie protokołu odbioru instalacji.

Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Końcowym etapem jest zgłoszenie mikroinstalacji do operatora. Instalator powinien wypełnić oraz przekazać Państwu zgłoszenie mikroinstalacji do użytkowania, tzw. dokument ZM. Zgłoszenia dokonuje inwestor lub na jego życzenie może się tym zająć instalator.

Podsumowanie
Jak widać powyżej sam proces budowy instalacji fotowoltaicznej nie jest długotrwały i czasochłonny. Jednak, aby otrzymać satysfakcjonujące rezultaty z użytkowania instalacji fotowoltaicznej należy odpowiednio dobrać wszystkie komponenty tejże instalacji. Dodatkowo, aby sama instalacja była bezpieczna w użytkowaniu musi ona być wyposażona w dedykowany system zabezpieczeń elektrycznych.

Konstrukcje montażowe paneli fotowoltaicznych:

Obecnie stosowane systemy montażowe paneli fotowoltaicznych pozwalają na bezpieczne i pewne posadowienie paneli na każdym typu dach (niezależnie czy jest on płaski czy skośny) lub na gruncie.
Mając na uwadze duży wpływ zacienienia na efektywność energetyczną instalacji, panele fotowoltaiczne powinny być ustawiane w niezacienianych części dachu lub gruntu, najlepiej od strony południowej. 
W przypadku dachów, elementy konstrukcyjne takie jak: okna dachowe, wykusze, kominy i anteny wymagają bardzo dokładnego przemyślenia i zaprojektowania układy paneli.