FAQ

Najczęściej zadawane pytania:

 

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się zagadnieniami zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Uogólniając – fotowoltaika to nauka na temat produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Jak w skrócie działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych, okablowania oraz inwertera. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczna a inwerter zamienia tą energie na energie o parametrach sieciowych (parametrach jakie występują w domowych gniazdkach).

Co różni panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, z kolei kolektory słoneczne wytwarzają ciepło. Panele fotowoltaiczne w wytwarzaniu energii elektrycznego wykorzystują tzw. efekt fotowoltaiczny, kolektory słoneczne bazują na czynniku roboczym który przyjmuje ciepło z promieniowania słonecznego aby następnie oddaje je do zasobnika ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Czy instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana w moim domu?

Tak. Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych ani budowlanych w montażu instalacji fotowoltaicznych przez właścicieli domów.

W jaki miejscu mogę zamontować swoją instalacje fotowoltaiczną?

Wszystko zależy od dwóch czynników – powierzchni oraz nasłonecznienia. Instalacje fotowoltaiczną można zamontować na dachu domu ale także na odpowiedniej konstrukcji na działce. W przypadku dachu ograniczeniem jest jego powierzchnia (na 1 kWp mocy zainstalowanej wymagane jest minimum 5,2 m2 powierzchni dach). Ograniczeniem w przypadku konstrukcji na działce jest zajmowanie powierzchni działki. Ważnym jest także aby do paneli docierało jak najwięcej promieni słonecznych, każde zacienienie powoduje znaczne spadki sprawności instalacji.

Więcej informacji.

Jak instalacja będzie działała zimą?

Zimą dzień słoneczny (ilość godzin w których świeci słońce) jest znacząco krótszy od lata, jednakże nie powoduje to braku produkcji z instalacji fotowoltaicznej w zimie. Przekłada się to tylko na jej mniejszą ilość. W ziemie także nicka temperatura korzystnie wpływa na produkcje energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne.

Czytaj więcej

Czy energia będzie produkowana w pochmurne dni?

Produkcja energii elektrycznej w pochmurne dni jest podobna do okresów zimowych. Jest ona mniejsza, jednak nadal panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną dzięki promieniowaniu rozproszonemu.

Czy energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystana w moim domu?

Tak, dzięki rozliczeniom prosumenckim jest to możliwe, a nawet wskazane, wykorzystywanie własnej energii elektrycznej.

W jakich budynkach mogą być stosowane instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne można stosować w domach mieszkalnych, budynkach usługowych oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Kim są prosumenci? Jakie warunki formalno-prawne muszę spełnić żeby być prosumentem?

Prosumenci to osoby posiadające swoje małe instalacje OZE które wykorzystują do produkcji oraz konsumpcji własnej energii elektrycznej. Aby zostać postumentem trzeba mieć swoją mikroinstalacje OZE oraz umowę kompleksową z dostawcą energii.

Więcej informacji.

Jak rozliczani są prosumenci?

Prosumenci rozliczani są bezgotówkowo poprzez bilansowanie energii oddanej do sieci z energią pobraną z tejże sieci.

Więcej informacji.

• Jak trwałe są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne dobrze zaprojektowane, wykonane z składowych renomowanych producentów które są poprawnie użytkowane i konserwowane powinny działać 30 lat.

Więcej informacji.

Jaka moc układu jest odpowiednia dla mojego domu?

Moc instalacji jest zależna od bardzo wielu czynników, w trakcie projektowania instalacji jest ona dobierana do wymagań energetycznych i finansowych. Dedykowany projekt instalacji fotowoltaicznej ma za zadanie maksymalizować wykorzystanie własnej energii elektrycznej.

Jak zbudować własny system PV?

Instalacja fotowoltaiczne jest dość skomplikowanym urządzeniem. Do jej poprawnego działania musi ona być zaprojektowana i wykonana przez wykwalifikowanych wykonawców.

Kto może zbudować dla mnie system fotowoltaiczny?

SKOMAT fotowoltaika dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zajmuje się kompleksową usługą instalowania układów fotowoltaicznych.

Więcej informacji.

Dlaczego warto zamontować system paneli fotowoltaicznych?

Gdyż jest to ekologiczne, tanie źródło energii. Dodatkowo, instalując panele fotowoltaiczne zapewniamy sobie stałą cenę za energie elektryczną przez kilkadziesiąt lat.

Jaki jest koszt energii oraz oszczędności wynikające z użytkowania instalacji fotowoltaicznej?

Sprawa kosztów oraz możliwych oszczędności wynikających z użytkowania elektrowni fotowoltaicznej jest dość trudna do prostego wyznaczenia. Zależy ona od wielu czynników – źródeł finansowania, wielkości instalacji, wielkości produkcji, zapotrzebowania na energie elektryczną itd. SKOMA fotowoltaika zajmuje się także analizą ekonomiczną potencjalnego rozwiązania.