fotowoltaika kraków

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?


Na rynku coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest ogrzewania budynku wraz z ciepłą wodą użytkową przez pompę ciepła. Obecnie wiele osób dąży do uzyskania instalacji, która wymaga minimalnego nakładu własnej pracy.  Dlatego pompa ciepła jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, a przy okazji jest to ekologiczne rozwiązanie. 

Czego dowiesz się z artykułu?

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest pompa ciepła? Pompa ciepła jest to urządzenie przenoszące ciepło z otoczenia o niższej temperaturze do otoczenia o temperaturze wyższej. Naturalnie taki przepływ energii jest niemożliwy, dlatego w celu wykonania takiej pracy konieczne jest dostarczenie energii napędowej (elektrycznej) do pompy ciepła.
To urządzenie może również pracować w układzie rewersyjnym tzn. że może pracować w cyklu odwrotnym działając jako klimatyzator.

Pompa ciepła – rodzaje i działanie

W zależności od modelu pompy ciepła bazą do jej działania może być powietrze, grunt lub woda. Poniżej przedstawimy rodzaje pomp ciepła i działanie każdej z nich

grafika do wpisu ile pradu pobiera pompa ciepła?

Pompa ciepła powietrzna

Jest to najczęściej wybierana opcja. W tym przypadku jak sama nazwa wskazuje źródłem ciepła, jest powietrze pobrane z zewnątrz. Można wyróżnić pompy typu:

  • Powietrze – powietrze – transport ciepła z zewnątrz do wewnątrz;
  • Powietrze – woda – transport ciepła do obiegu grzewczego i zbiornika z ciepłą wodą.

Praca pompy odbywa się za pomocą wbudowanego wentylatora, który wywołuje przepływ powietrza przez wymiennik, gdzie ciepło odbierane jest przez parujący czynnik chłodniczy. Powietrzne pompy ciepła często służą jako klimatyzatory w porze letniej, gdyż są w stanie ochłodzić powietrze pomieszczenia i oddawać ciepłe powietrze na zewnątrz. 

Pompa ciepła gruntowa 

Dolnym źródłem ciepła jest grunt. Pod powierzchnią ziemi na odpowiedniej głębokości umieszcza się pionowy lub poziomy wymiennik gruntowy. Czasem konieczne jest wykonanie odwiertów na duże głębokości. Wymiennik ma postać rur z tworzywa sztucznego wypełnionych czynnikiem chłodniczym, który odbiera ciepło z gruntu.  

Pompa ciepła wodne 

Źródłem ciepła jest woda pochodząca ze zbiorników wodnych lub z wody gruntowej. Można więc wykorzystać znajdujące się blisko domu jezioro lub studnię. Woda na pewnej głębokości osiąga stałą temperaturę nawet w zimie, dzięki temu jest to najefektywniejszy rodzaj pompy.

fotowoltaika Kraków

Pompa ciepła i fotowoltaika

Do działania pompa ciepła wymaga energii. Fotowoltaika Kraków i małopolska w połączeniu z pompą ciepła tworzą doskonałą parę. Moduły fotowoltaiczne, które są zainstalowane na Twoim dachu lub na gruncie z powodzeniem dostarczą niezbędną energię do sprężarki znajdującej się w pompie ciepła. Wówczas ogrzewanie domu oraz pozyskanie ciepłej wody użytkowej jest niezwykle oszczędne i opłacalne! 

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala na optymalizację kosztów. Instalacja wymaga pewnego nakładu pieniędzy na start, jednak stosunkowo szybko zwracają się koszty inwestycji. Dzięki fotowoltaice masz darmowy prąd ze słońca, który zasila pompę ciepła do ogrzewania wody i domu.

Koszt kompleksowej instalacji fotowoltaiki z pompą ciepła zależny jest od zapotrzebowania energetycznego budynku, od tego, czy jest to nowoczesne budownictwo, czy starsze i nieocieplone. Ważna jest także termomodernizacja budynku. Szczegółowe obliczenia dokonuje instalator. Warto dodać, że fotowoltaika Kraków i małopolska wraz z pompą ciepła mogą być dofinansowane przez różne programy, w tym Mój Prąd, Czyste Powietrze i lokalne możliwości dofinansowania. Można także skorzystać z eko-kredytów. 

fotowoltaika Okocim
DCIM100MEDIADJI_0564.JPG

Pompa ciepła – zalety i wady 

Główne zalety z inwestycji w pompę ciepła to:

  • dbałość o środowisko – 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku i wody pochodzi z naturalnych źródeł, 25% energii elektrycznej, brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery;
  • skuteczne działanie – bez względu na pogodę, nawet przy mrozach do −25 stopni Celsjusza;
  • doskonała wydajność 
  • świetna jakość – długa żywotność systemu;
  • brak nakładu pracy – nie musisz martwić się o paliwa stałe i ciekłe, urządzenie jest bezobsługowe;
  • nie wymaga komina – jeśli dopiero się budujesz, to nie musisz pamiętać o kominie. 
  • łatwość w obsłudze – należy tylko wprowadzić odpowiednie ustawienia regulatora;
  • możliwość połączenia z instalacją podłogową, z grzejnikami;
  • oszczędne i ekologiczne rozwiązanie – pompa ciepła nie wytwarza energii. 

Jako wadę można tak naprawdę podać jedynie koszt instalacji, jednak jest to inwestycja związana z OZE, czyli można ubiegać się o różne formy dofinansowań. 

Fotowoltaika Kraków i małopolska daje mnóstwo możliwości, które pozwolą na oszczędności, bezobsługowość i pełen komfort użytkowania. Jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaiką oraz pompą ciepła, to zapraszamy do kontaktu. 

Powrót do poprzedniej strony