Wybór miejsca dla pompy ciepła

Wybór miejsca dla pompy ciepła


Jak już może pamiętacie z naszych poprzedni artykułów (np. tego), pompa ciepła typu split składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Dziś chcemy Wam przybliżyć temat gdzie najlepiej je umieścić, aby nikomu nie przeszkadzały i były bezpieczne. Czytaj dalej, aby poznać dobry wybór miejsca dla pompy ciepła.

Spis treści:

 1. Wybór miejsca jednostki zewnętrznej

  a. Ze względu na hałas
  b. Odległość jednostek od siebie
  c. Odległość od podłoża
 2. Wybór miejsca jednostki wewnętrznej
 3. Dodatkowe informacje

1. Wybór miejsca jednostki zewnętrznej

a. Ze względu na hałas

Na pewno pierwszym z czynników, na jakie zwracamy uwagę, jest fakt, jak duże jest urządzenie oraz jaki poziom głośności generuje. Umieszczona w zewnętrznej jednostce m.in. sprężarka i wentylator, wytwarzają hałas, który musi się mieścić w normach ujętych w m.in. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007 oraz rozporządzeniem z 1 października 2012 roku mówiących o dopuszczalnych poziomach hałasu w środowisku. Pompę ciepła należy montować tak, aby nie zakłócać strumienia powietrza z żadnej strony. Na rynku znajdziesz już urządzenia, które są ciche i spełniają normy. Jeśli jednak zdecydujesz się na głośniejsze urządzenie, aby spełniać wymagania, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • odległość od granicy działki,
 • zastosować dodatkowe bariery rozpraszające falę akustyczną,
 • nie stawiać pompy ciepła na podłożu o powierzchni odbijającej hałas,
 • ustawić jednostkę z dala od ścian zabudowy.

Istnieje także poziom dopuszczalnego hałasu w pomieszczeniach zamkniętych, który wynosi : 30 dB(A) w godzinach 22.00-6.00, 40 dB(A) w godzinach 6.00-22.00.

Pamiętaj o tym, żeby zapewnić komfort mieszkania w ciszy także Twoim sąsiadom. Mogą oni zgłosić się o pomiar emitowanego hałasu do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

b. Odległość jednostek od siebie

Odległość między wewnętrzną jednostką a zewnętrzną ma także znaczenie przy wyborze miejsca. W przypadku zbyt dużej odległości, a co za tym idzie długich rur, odnotowuje się większe straty ciepła. Producent pompy ciepła jasno określa maksymalne długości rur, które należy przestrzegać.

c. Odległość od podłoża

Żyjemy w kraju, w którym występują opady śniegu. Aby nie dopuścić do zablokowania wentylatora przez śnieg, należy także uwzględnić umieszczenie jednostki zewnętrznej w odpowiedniej odległości, która jest podana przez producenta pompy, od elewacji budynku. Musimy także pamiętać o poziomie pokrywy śnieżnej u podłoża, dlatego zewnętrzną jednostkę należy umieścić na wysokości ok. 30-60 cm od ziemi. Dodatkowo można zamontować daszek zabezpieczający przed opadami.

Nie powinno się montować pompy ciepła nad chodnikiem. Unikniemy wtedy oblodzenia w porze zimowej.

Projekt bez tytulu 99

2. Wybór miejsca jednostki wewnętrznej

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy montażu jednostki wewnętrznej jest swobodny dostęp do niej. W przypadku prac serwisowych czy zmiany regulacji powinniśmy móc z łatwością się do niej dostać. W odróżnieniu od działania pieców, do pracy pompy ciepła jest potrzebny tylko prąd i podłączenie do instalacji wodnej budynku. Nie ma specjalnie określonych wymogów przy montażu jednostki wewnętrznej, aczkolwiek zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniu, w które nie jest przeznaczone na stałe przebywanie domowników.

Powinniśmy pamiętać także, aby w pobliżu jednostki wewnętrznej nie występowały żadne materiały łatwopalne oraz nie zabudowywać/zastawiać jej od przodu (z uwagi na swobodną cyrkulację powietrza).

3. Dodatkowe informacje

Pompy ciepła powietrze-woda są najczęstszymi rozwiązaniami, na jakie się decyduje społeczność. Jeśli wy także chcecie korzystać z tego źródła ciepła, zapoznajcie się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi umiejscowienia jednostek.

 • Należy unikać wystawiania jednostek na bezpośrednie promieniowanie słoneczne,
 • Należy unikać montażu we wnękach budynku i między budynkami, aby nie stworzyć efektu tzw. tuby,
 • Należy unikać montażu jednostek w pobliżu sypialni, pokoju dziennego,
 • Zaleca się niesadzenie roślin wokół jednostek z uwagi na pracujące wentylatory,
 • Powinna to być przestrzeń niezapylona,
 • Na urządzeniu nie należy ustawiać żadnych przedmiotów,
 • Zwróć uwagę, aby było to miejsce z dobrą wentylacją,
 • W miarę możliwości powinno się montować jednostkę w miejscu niewystawionym na silne działanie wiatru.

Projekt bez tytulu 100

W naszej firmie posiadamy kompetentną i wyspecjalizowaną kadrę, która nie tylko doradzi państwu, na jaki sprzęt się zdecydować, gdzie go umieścić, ale także zajmie się montażem.

Zadzwoń do nas i zdejmij sobie z głowy te wszystkie regulacje.

Wykonamy montaż za Ciebie i dla Ciebie!

Powrót do poprzedniej strony